Tipy na cesty - Peru

 1. Hranice - pozemní přechod hranic (vstup i výstup) je bez poplatku. Při vstupu obdržíte k vyplnění migrační lístek, který musíte při výstupu odevzdat.
 2. Hotely - Pro pár výhodnější s jednou manželskou postelí (matrimonial). Na více nocí se dá usmlouvat sleva. Cena pro dva (matrimonial) 8-12 dolarů (dobrá kvalita, teplá voda, WIFI, TV). Zeptejte se na teplou vodu, i když u většiny hotelů je to už standart, stejně jako internet (jen v neturistických místech nemusí být). V sušších oblastech někdy vypínají večer vodu.
  Levnější ubytování je s názvem „HOSPEDAJE“.
  Ve vyšších nadmořských výškách je v hotelu zima – je lepší mít ještě spacák (př. vložku do spacáku).
 3. Doprava – autobusová doprava je v Peru levná. Na delší přesuny (těch je díky velké zemi dost) se vyplatí vzít noční bus – cena za deset hodin jízdy cca 25 sol – (180,- Kč) – doporučuji do autobusů vonnou mastičku, třeba mentol, a namazat si pod nos (někdy to v autobusu zapáchá místními lidmi). Po městech a na menší vzdálenosti se dá využít colektivo (minivan), nebo minibus. Po městě jezdí rikša (mototaxi) cca 1km/1 sol. Vlaky drahé, spíše turistická atrakce.
 4. Stopování – více než kde jinde je to o štěstí. Od 2 minut do 3 hodin. Na hlavních tazích lehčí, než na vedlejších cestách a v horách (moc aut nejezdí a kdo má auto, dělá taxi). Vždy se zeptejte, jestli je to zdarma a nebudou chtít peníze („gratis, no soles, …“).
 5. Jídlo - v levných restauracích stojí menu (polévka, druhý chod, pití) 1,5 - 3 dolary. Velké porce, velice chutné a pestrý výběr z jídel. I v levných restauracích výběr z 2 - 8 jídel.
  Ovoce a zelenina vychází levněji na trzích nebo ulicích než v marketu.
 6. Bankomaty – výběry u většiny bez poplatků.