Tipy na cesty - Indie

Platí pro severní oblasti

 1. Hranice - nutná víza! Ověřit na MZV a na indické ambasádě (cena + délka pobytu, většinou 180 dní – platí od data vystavení). Jinak vstup i výstup bez problému. Jen u vstupu trochu nadřazenosti a byrokracie
 2. Hotely - dá se sehnat levný - cca od 3 dolarů (ale kvalita je mizerná).
 3. Stanování - dá se, ale být opatrný. V malých vesnicích (především Paňdžáb, Harijána, Uttarpradéš) jsou lidé hodně zvědaví, ale nejsou nebezpeční – jen koukají, co děláte. Se setměním odchází domů, ráno se vrací se svítáním. Opatrně v mlžném Uttarpradéši, kde místní varují před chatary (zloději), kteří tam dle osobní zkušenosti jsou.
 4. Doprava - autobusy a vlaky jsou hodně rozšířené. Jezdí jich hodně, všude a jsou dost levné. Po městě se dá vzít rikša a řidiči si určují cenu dle toho, koho vidí. S cenou se dá smlouvat a vždy se vás řidič bude chtít natáhnout.
 5. Stopování - dá se, ale není to jednoduché. Místní jezdí jen krátké vzdálenost a s velikostí Indie je to zdlouhavé.
 6. Jídlo - hodně levné, chutné a ostré. Na bazaru se dá s jídlem smlouvat (a nejen s jídlem).
  Potraviny v obchodech mají na obalu napsanou cenu, která platí. Místní vás určitě budou chtít natáhnout, tak je dobré si cenu zezadu obalu ověřit. Je zábavné se s nimi o ceně dohadovat. Culí se u toho jak malí kluci.
  Při vlastním vaření doporučuji benzínový vařič. Benzín je levný.
 7. „Čelo“ – slovo, které malinko odežene zvědavé Indy dále od vás. Moc důležité slovíčko, když už u vás stojí dokola 20 lidí a nemůžete se hýbat.