Tipy na cesty - Nepál

  1. Hranice - nutná víza, která se dají vyřídit za poplatek na hranicích. Pozor na ochotné pomocníky, kteří vám budou chtít na hranici pomoc s vyplněním formalit a navýší si několikrát cenu víza. Při přechodu z Indie do Nepálu pozor na hraniční přechody, ne všechny jsou mezinárodní.
  2. Hotely - dá se sehnat levný - cca od 3 - 4 dolarů. Většinou neteče teplá voda, ale hoteliér vám vodu při požádání ohřeje v kuchyni v hrnci.
  3. Stanování - dá se bez problémů, zvlášť v horách. Dá se požádat i místní obyvatele, zda může člověk přespat u nich (někdy i sami nabídnou a nic za to nechtějí). Taky uvaří jídlo (to se už platí).
    Při vlastním vaření doporučuji benzínový vařič. U jídla se to ani nevyplatí.
  4. Doprava - autobusy jsou levné, ale cestování v něm je projití očistcem. Taky moc nejezdí, zvláště v horách tak jednou za den. Jsou neodpružené, plné prachu a blijících lidí, rušné a s malým prostorem na nohy. Doporučuji špunty do uší (MP3 přehrávač), pod nos namazat nějaký mentolový krém (místní používají roušky) a zavřít oči. V horách jezdí pár jeepů, sedí se i na střeše (zážitek perfektní).
  5. Stopování - v horách nemožné – akorát traktor se štěstím. Moc lidí auta nevlastní.
  6. Jídlo - levné, chutné, ostré a jednotvárné (v horách). V Káthmándú se dá sehnat cokoli k jídlu.