Tipy na cesty - Bolívie

 1. Hranice - pozemní přechod hranic (vstup i výstup) je bez poplatku. Při vstupu obdržíte k vyplnění migrační lístek, který musíte při výstupu odevzdat.
 2. Hotely - cena pro dva 8-14 dolarů/pokoj (povětšinou horší kvalita, teplá voda, často bez wifi). Zeptejte se na teplou vodu, i když u většiny hotelů je to už standart.
  Dá se smlouvat, zvláště na více nocí.
  Levnější ubytování je s názvem „HOSPEDAJE“ nebo „ALOJAMIENTO“ (podstatně horší kvalita). U terminálu je ubytování levnější.
  V horších hotelích nedávají ručníky, mýdlo ani záchodový papír.
  Ve vyšších nadmořských výškách je v hotelu zima – je lepší mít ještě spacák (příp. vložku do spacáku).
 3. Doprava – autobusová doprava je v Bolívii levná. Na delší přesuny se vyplatí vzít noční bus – cena za deset hodin jízdy cca 40 - 120 BOB (dle kvality dopravce a místa destinace). Doporučuji se zeptat místních na cenu autobusu. Dopravci u terminálu nahání turisty a dávají si přirážku – dá se ale smlouvat.
  Po městech a na menší vzdálenosti se dá využít colectivo (minivan), nebo minibus. Vlaky drahé, spíše turistická atrakce.
 4. Stopování – soukromá auta moc nejezdí, nebo jsou to taxi. Většinou chtějí peníze. Vzhledem k levným autobusům se nevyplatí.
 5. Jídlo - v levných restauracích stojí menu (polévka, druhý chod) 1,5 - 3 dolary. Ovoce a zelenina vychází levněji na trzích nebo ulicích než v marketu. Supermarkety vychází většinou dráž než menší obchody nebo trhy.
 6. Bankomaty – výběry u většiny bez poplatků (př. BCP, Nacional), ale maximální výběr 500 BOB, výjimečně 1000.