Tipy na cesty - Guatemala

 1. Hranice - pozemní přechod hranic (vstup i výstup) je bez poplatku.
  Při přechodu hranic z Belize nebrat van, nebo autobus hned za hranicemi. Po přejití mostu se zeptejte na terminál a colectivo do Flores – 30 quetzalů (5x méně než na hranicích o 150 metrů dál).
 2. Hotely - dá se smlouvat, dobré umět trochu španělsky. Stejně i na trzích. Cena dvoulůžka v hotelu se dá sehnat levněji než dvě postele v hostelu a dá se snížit výběrem pokoje bez soukromé Sociálky, klimatizace, nebo TV. V levnějších hotelech často neteče teplá voda. Zeptejte se na teplou vodu (aqua caliente).
  V zimních měsících v horských oblastech je v levnějších hotelech zima. Není topení ani utěsněné okno. Jen skleněné lamely, které profukují (doporučuji spacák).
 3. Stanování – nedoporučuje se.
 4. Doprava - Autobusy i colectivo jezdí často. Pokud chcete ušetřit, neberte si turistické autobusy. Když uslyšíte slova „komfortní“ a „klimatizovaný“, cena je dvakrát tak vysoká.
  Colectivo – jsou levné a bývají přecpané (vždycky se tam ale vejdete). Místní jezdí i na střeše.
 5. Stopování – dá se, ale v horských oblastech dost obtížně, auta moc nejezdí.
 6. Jídlo – v obchodech levné.
 7. V Guatemala City se dá využít doprava po městě metrobusem. Cena je 1 quetzal, dokud nevystoupíte. Dá se přesedat na jiné linky. Systém podobný jako klasické metro, akorát jedete na silnici a autobusem. Dá se tak pohodlně a levně dojet na autobusový terminál, či jinde po městě.