Tipy na cesty - Mexiko

 1. Hranice - opuštění Mexika pozemní cestou – na hranicích chtějí většinou zaplatit výstupní taxu, která se nemusí platit! Zkusit od letecké společnosti dostat potvrzení, kde je součástí letenky placená taxa na pobyt v Mexiku. Případně to chce trpělivosti na hranicích a ukecávat oficíra, i když to stojí hodně nervů. Nás to vyšlo asi na 15 minut, ale pak nás pustili do Belize bez poplatku.
 2. Hotely - u většiny hotelů je cena daná a napsaná na papíře na stěně recepce. Smlouvat se nedá (nebo nám se to alespoň nepodařilo).
  Cena dvoulůžka v hotelu se dá sehnat levněji než dvě postele v hostelu.
  Nejlevnější hotely se dají sehnat na místě a to za 200 – 250 pesos, a to téměř ve všech městech i menších, netřeba booking předem.
  Cena hotelu se dá snížit výběrem pokoje bez soukromé sociálky, klimatizace, nebo TV.
 3. Stanování - nikoho takového jsme nepotkali a místní lidé nám to nedoporučovali. Stanování pouze v kempech je bezpečné, na divoko nemusí být.
 4. Doprava - Dálkové autobusy - jeli jsme pouze 2x – společnost FYPSA (2. třída) levnější než komfortnější ADO. Dost místa na nohy, akorát sedačky malinko opotřebované. Jet se s tím dá bez problému.
  Colectivo - ceny jsou dané, řidiči turistům ceny nenavyšují – cena přibližně 15 Kč/20 km. Cesta colectivy vyjde levněji než dálkovým busem, akorát nejezdí dlouhé vzdálenosti max. 100 km. Pozor! Nejezdí mezi jednotlivými státy Mexika, pouze do poslední vesnice u hranic! Pak přejet busem nebo stopem.
  Pronájem auta - pokud jedete ve 4 na dovolenou, je dobré si půjčit auto. Cena okolo 400 pesos/den. To nám říkali turisté, které jsme stopli.
 5. Stopování - není nejlehčí, ale dá se. V nížinatých oblastech lepší, jezdí více aut. Přes hory (nepříliš frekventované cesty) složitější. Pokud nejezdí auta nebo dlouho žádné nezastavilo, dá se vzít colectivo (hromadná přeprava ve vanu), které zde jezdí docela často.
 6. Jídlo - v restauracích není příliš drahé. Levnější na ulici (fastfood) dělají často empanadu, tacos, aj.
 7. Ušetření na jídle - dá se v Mexiku za necelých 200 pesos koupit malý a lehký jednoplotýnkový vařič a vařit na hotelu. Suroviny v obchodě jsou levné. Na ulicích ve fastfoodech se chvíli stravovat dá, ale chuť začne být po pár dnech stejná a cena je vyšší, než si uvařit. Každopádně několik jídel ochutnat v Mexiku musíte.
 8. Mayské ruiny - kromě nejvyhlášenějších míst, můžete navštívit i méně známé ruiny, které jsou taky hezké, několikrát levnější a navíc bez turistů (př. Becán).