Dopisy z Asie 2011 - 2012 - Istanbul - ještě na Evropské vlně standartu

Ahojte, ahojte, ahojte…

jak to v Česku šlape a jaké je počasí?? My nyní siestujeme na pokoji v hostelu, ve městě Istanbul. Venku je konečně teplo..teda aspoň více, než všude doposud. Zdržíme se zde asi tři dny, tak na projití tohohle velkoměsta máme času dost. Večer asi zajdeme projít blízké okolí. Shodou okolností bydlíme zrovna v ulici, kde je k sehnání pivo a další druhy alkopití, jinak jsme nikde takovou uličku zatím neviděli. Zvláštní, že u nejlevnějšího hostelu v Istanbulu, se dá sehnat chlast. Po přechodu z vlakového nádraží do ulice Suslu saksi, kde sídlí náš hostel „Soho“ se mi jeví Evropsko-aisijské město vskutku sympaticky a historicky velmi hezky. Asijsky laděná kultura a urbanizace se stříknutím modernizace Evropy. Istanbul vlastně přesně vypadá, jako má vize o vzhledu většiny velkých evropských měst do třiceti let.

Jinak, jak jsme se sem vlastně dostali…?

Od rodiny Ramneantli (rumunští příbuzní Renči), která nám dala výslužku na cestu, od svačiny, přes lilkové lečo po tcuiku, jsme se vydali na stopa, ale opačným směrem, než den předchozí. První nás ogárek hodil do Lugoje,potom jsme transitem překonali přejezd přes zbylý výběžek Karpat, dále kolem hranice se Srbskem a Bulharskem nás dělil Dunaj, což byl taky velký zážitek. Až kilometr široký Dunaj jsme lemovali až do města Drobeta-Turnu Severin , kde se tyčila železná brána. Hráz Dunaje a celní přechod (Rumunsko – Srbsko). Pak jsme ještě dvě kratšími stopy dojeli až pár kilometrů před hraniční přechod Calafat – Vidin. Zde nás přibral Bulharský tiráčan Emil. Necelý den jsme měli možnost pozorovat život kamioňáka. Přejeli jsme k večeru trajektem přes Dunaj a u motelu pro TIR, jsme povečeřeli kamioňáckou večeři (klobása, hranolky, chleba a kotel zelí). Pozval nás do svého skromného příbytku přespat, protože venku byla opět neskutečná kosa. Já spal na sedadle, tak to žádná výhra moc nebyla, ale i tak spaní v kabině kamiónu byl zážitek a hlavně nemrznoucí nohy.

V pět ráno, ještě za tmy, začíná tvrdý život řidiče. Ráno představuje ranní hygienu (vyměšování, umytí huby a rukou) a potom šílený lomcovák. Malé, ale o to silnější kafe. Bylo tak energické, že když jsem šel s tím kelímkem kolem ostatních tiráků, začaly startovat. Emil nás svezl od Hranic až do Sofie (250 km) a cestou vyprávěl o svém životě řidiče a rodině.

V Sofii jsme byli před polednem a MHD-čkama se přemístili před hlavní vlakové a autobusové nádraží. Objednali si lístek vlakem na večer do Istanbulu (asi 27 €) a ještě si prošli pár památek hlavního města Bulharska.

Po půl osmé (asi s hodinovým zpožděním) se dal vlak do pohybu směr jihovýchod. Cestou jsme se seznámili s jedním turkem, co dělá ve vlaku takového poslíčka (roznáší polštáře, prostěradla a tak) a všechno má ve vlaku a v Turecku a vlastně všude pod palcem…nic není pro něj problém a on problém taky žádný nemá. Kouřili jsme s ním v kupé a popíjeli slivovici. Poté si k nám přisedli průvodčí Žaneta a výpravčí Mira, což byli Buhaři a šíleně si ho dobírali, což byla sranda. Ke konci už byl píchlý, jak balónek z pouti. Pokalíškovávali jsme až do dvanácti a pak šli spát. Ve tři hodiny nás vzbudili celníci a legitimovali jsme se pasy.

V deset ráno spatřujeme Tureckou metropoli v plné kráse. Rozměnili jsme prachy a našli hostel a tak pausírujeme…

Jinak novinky z Bulharska jsou asi tyto...v neděli si lid zvolil prazidenta a premiéra nového..jména jsem už zapomněl..

Cyklon od černého moře zasypal Bulharské hory na východě země od 1500 metrů výš a teploty z 15 °C spadly na -5. My před tím chladem pořád ujíždíme směrem na jih a ta mrcha chladná je nám pořád v patách, tak snad nás to nedožene...v Istanbulu už je tepleji, ale žádné pařáky, ovšem na pochodování po městě ideál.

Po necelém týdnu na cestě, jsme vlastně konečně před branou výletu. V Istanbulu zažíná putování po Asii.

Tak se mějte hezky holahoj...

DSCN8080.JPG

Sofie - radost a smutek

DSCN8037.JPG

Trajektem přes Dunaj

DSCN8091.JPG

Romantický výhled z hostelu

DSCN8056.JPG

Sofijský kostel Alexandra

DSCN8051.JPG

Patronka Máří Magdaléna - ranní přejezd kamionem

DSCN8020.JPG

Stop

DSCN8011.JPG

Západ po Maďarsku

src=